fb pixel
logo F1online.sk

Vasseur odmietol špekulácie o rokovaniach s Albonom

Alex Albon a Charles Leclerc
© Martin Trenkler
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík18. 7. 2023

Prestupový kolotoč je pre letné mesiace typický. Aj keď neočakávame podobnú divočinu ako v minulom roku, stále sa nám na trhu môže udiať mnoho zaujímavého. Viaceré médiá v posledných týždňoch chrlili senzačné správy, ale určitá miera opatrnosti je vždy namieste. Nič totiž nepredáva titulky tak dobre ako správy o jazdeckých prestupoch.

Vo víre špekulácií sa ocitlo aj Ferrari, ktorého jazdecká otázka je obľúbenou témou v talianskych médiách. V Maranelle sa vraj začínajú pripravovať na možný odchod niektorého z jazdcov po vypršaní ich zmlúv na konci roka 2024. Ako potenciálnu náhradu si vraj vybrali Alexa Albona, s ktorým začali predbežné rokovania.

Boss stajne Frédéric Vasseur však v rozhovore pre portál Motorsport.com niečo také rezolútne odmietol. „Neviem, odkiaľ sa vzali tieto historky. Pracoval som s Albonom v minulosti (pretekal v jeho tíme ART, pozn. red.) a sme priatelia. Keby sa ma niekto z novinárov spýtal, či Alex v súčasnosti odvádza dobrú prácu, povedal by som, že áno, ale to ešte neznamená, že mám oňho záujem.“

„Myslím, že Alex má zmluvu do konca roku 2024 a Williams veľa investuje, takže by nemal mať žiadny problém,“ povedal Fred.

Zmluvy Charlesa Leclerca a Carlosa Sainza však neprestávajú byť obľúbenou témou. Prvý menovaný bol už jednou nohou v Mercedese, Aston Martine či Red Bulle, tou druhou dolaďoval posledné detaily na predĺžení zmluvy s Ferrari; druhý menovaný by zas rád podpísal predĺženie kontraktu ešte pred štartom sezóny 2024. Hlavne situácia okolo Charlesa Leclerca slúži ako dobrý príklad, prečo treba k mediálnym špekuláciám radšej pristupovať opatrne.

„Na začiatku sezóny som bol k tímu a jazdcom otvorený. Najprv chcem túto organizáciu spoznať, čo potrvá pár mesiacov. Stále majú platné zmluvy aj na nasledujúcu sezónu, takže si nemyslím, že je nevyhnutné o tejto téme diskutovať teraz. Určite o tom budeme hovoriť v budúcnosti, ale momentálne to nie je najdôležitejšia vec na zozname povinností,“ hovorí Vasseur.

„Prioritou pre nás všetkých je sústrediť sa na tím, zvlášť v tejto sezóne. Nechcem, aby nás čokoľvek rozptyľovalo,“ dodal.

Jazdci zároveň nie sú pre Ferrari problém. Charles Leclerc aj Carlos Sainz sú vyrovnaní a podávajú kvalitné výkony. Každému z nich by sa dalo niečo vytknúť, ale Ferrari a monopostu SF-23 by sme toho mohli vytknúť ďaleko viac.

„Leclerc je schopný výnimočných vecí. Niekedy nerozumiete, odkiaľ vytiahol taký čas. Charles je jazdec, ktorý vždy myslí na víťazstvo. Naše auto je slabšie než Red Bull, ale on myslí na víťazstvo. Párkrát sme videli, že na to tlačil až príliš a prekročil možnosti svojho auta. Slabiny sa snaží kompenzovať agresivitou a prílišným rizikom,“ povedal Vasseur.

„Carlos je veľmi konzistentný. Je schopný manažovať svoje tempo a robí to o niečo lepšie ako Charles. Nesnaží sa ísť za hranice možností auta, ale jeho vrchol nie je tak vysoko ako v prípade Charlesa, ktorý dokáže vyčarovať pole position. Niekedy je k nemu veľmi blízko. V Miami bol až do poslednej zákruty na pole position. Nerobí veľké chyby a vždy jazdí tam, kde jeho auto patrí,“ zhodnotil Fred svojho druhého jazdca.