fb pixel
logo F1online.sk

Posilnenie sebadôvery pilotov je kľúč k zlepšeniu, hovorí Vasseur

Frédéric Vasseur
© Scuderia Ferrari Press Office
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík17. 7. 2023

Ferrari v tejto sezóne prudko zaostalo za očakávaniami. Aj keď tím zapísal niekoľko čiastkových úspechov a miestami sa zdalo, že partička z Maranella urobila krok vpred, preteky v Silverstone vrátili všetkých tifosi späť na zem. Ferrari je momentálne na štvrtom mieste Pohára konštruktérov a pri pohľade na sezónu ako celok je to zaslúžený výsledok. Šéf stajne Frédéric Vasseur však tvrdí, že tím pozná cestu, ktorou sa dámy a páni v červenom posunú dopredu.

Nie je to pre Charlesa Leclerca a Carlosa Sainza vôbec jednoduchá sezóna. Aj keď monopost SF-23 celkom objektívne nemá výkonnosť, aby mohol konkurovať Red Bullu, Scuderii sa celkom jednoznačne odkotúľali body, ktoré by stačili minimálne na zdolanie Aston Martinu a posun na celkové tretie miesto.

Porucha Charlesa Leclerca v Bahrajne a následný trest v Saudskej Arábii, jeho vypadnutie a penalizácia pre Carlosa Sainza v Austrálii, strategické a jazdecké chyby; to všetko viedlo k nejednej zbytočnej strate bodov. Základným problémom je však surové tempo monopostu. Inžinieri jednoducho potrebujú auto zrýchliť, ale nielen to.

„Nebola to len otázka čistej výkonnosti, pretože sa stalo niečo, čo malo vplyv na sebadôveru jazdcov,“ zamyslel sa šéf Ferrari Frédéric Vasseur pretaliansku edíciu portálu Motorsport.com nad doterajším priebehom sezóny.

„Keď prichádzate do zákruty a cítite stratu aerodynamického zaťaženia, prináša to so sebou aj zhoršenie vyváženia. Prichádza nedotáčavosť, ku ktorej pripočítajte premenlivý vietor a ťažkosti začínajú pribúdať.“

„Naša výkonnosť nie je stabilná. Kolo za kolom strácajú naši piloti časť výkonnosti, pretože nikdy nejazdíte v úplne rovnakých podmienkach a strácate sebadôveru v kokpite. Musíme zaradiť jazdcov medzi naše hlavné priority. Nie je to najrýchlejšia, a ani najjednoduchšia, cesta dopredu, pretože je oveľa jednoduchšie zvýšiť prítlak vo všetkých oblastiach,“ prehlásil Vasseur.

„Z pretekov na preteky však naša výkonnosť veľmi kolíše. Jeden víkend máme z nášho výkonu dobrý pocit, ale na tom nasledujúcom sa nám už nedarí,“ dodal Fred.