fb pixel
logo F1online.sk

Hamilton: Ostatní nás predbiehajú, je to pre nás budíček

Lewis Hamilton
© Jiří Křenek/Mercedes
Milan Kubala
Milan Kubala8. 7. 2023

Mercedes má v tejto sezóne vážne problémy etablovať sa na jasnej pozícii najlepšieho tímu zo svojej motorovej partie. Keď sa pred jazdcov z Brackley nedostane Aston Martin, tak je to zas McLaren, ktorý ešte pred pár týždňami nikto nepovažoval za hodnotného súpera. Lewis Hamilton zdôrazňuje, že so situáciou treba niečo robiť.

McLaren predstavil prvú časť zo svojho trojdielneho balíčka vylepšení v Rakúsku. Lando Norris s ním okamžite dokázal spraviť krok vpred, pričom ďalší sa papájovým monopostom podaril na domácej pôde v Silverstone.

Mercedes takisto nespí a z neďalekej továrne si priviezol nové predné krídlo. Sľuboval si od neho zlepšenie, ale očividne sa mu nepodaril taký posun ako McLarenu. Lewisovi Hamiltonovi sa ušla len siedma priečka za svojím bývalým tímom a George Russell skončil šiesty.

“Nie je to pre nás rana, ale pre nás všetkých budíček,” nechal sa počuť Lewis Hamilton. “Ostatní nás predbiehajú, musíme toho robiť viac. Samozrejme, pokúsim sa byť optimista a spraviť maximum, ale reálne si nie som istý ako… Uvidíme. Predbehnúť dve Ferrari bolo ťažké, a teraz tu máme aj dva McLareny. Budú to náročné preteky.”

Hamilton na margo McLarenu ešte poznamenal, že sa “veľmi, veľmi ponáša” na Red Bull RB19. “Je skvelé, že sa zapojili do tejto bitky. Presne to v našom športe chceme.”

Čo však Mercedes? Sedemnásobný majster sveta prišiel najskôr k novinárom, a tak netušil, kde presne stratil na súperov vpredu. Mal však jasno v tom, že monopost nenaplnil predvíkendové očakávania. “Prišli sme sem s vylepšeným predným krídlom a boli sme plní nádeje, že nás vystrelí vyššie, ale auto je v podstate rovnaké. V noci sme sa posunuli vďaka lepším nastaveniam. V treťom tréningu sme sa zlepšili, ale ku koncu kvalifikácie sme sa vytrápili. Je to škoda, pretože v niektorých chvíľach som mal pocit, že sme na tom dobre.”

George Russell bude štartovať z tretieho radu za dvojicou z Ferrari. Na jednej strane mu je ľúto, že nedokázal nájsť tých pár stotiniek sekundy, aby si polepšil o tri priečky, no na druhej strane je aj spokojný. Po piatku ho totiž inžinieri pripravovali na katastrofický scenár.

“Včera nám naše čísla z kvalifikačných simulácií tvrdili, že sme na sedemnástom a osemnástom mieste,” prehlásil George Russell, “ale tretí a štvrtí v pretekoch. Je jasné, že sme sa zlepšili, ale pri pohľade na výsledkovú listinu ma dosť mrzelo, že sme stratili len polovicu desatinky na tretie miesto. Bolo by to neuveriteľné.”

Dalo sa v sobotu spraviť viac? “Ja som mal zo svojho kola skvelý pocit a viac v ňom nezostalo. Lewis je tiež silný a tento víkend na mňa poriadne tlačí. Gratulácia však patrí aj McLarenu, objavili sa tu z ničoho nič.”

McLaren ohúril celý padok. Pred dvoma mesiacmi by si nikto nedovolil predpovedať, že sa Norris s Piastrim na domácich pretekoch kvalifikujú na druhej a tretej priečke. Ani v Mercedese si z nich nerobili ťažkú hlavu. “Ani neviem, kde sa všetok ten ich výkon nabral, a to platí už o minulom týždni. V nedeľu to bude zaujímavé. Často vidíte, že ak je tím rýchly v sobotu, tak sa v nedeľu prepadáva. Ja mám však taký dotieravý pocit, že v prípade McLarenu sa to nenaplní. Čaká nás bitka.”

Russell by bol rád, keby sa zopakoval scenár, ktorý v tejto sezóne vídame so železnou pravidelnosťou. “Naša nedeľa zvykne byť lepšia ako sobota, čo je správne zoradené. Je to zaujímavý štartový rošt. Fernando nie je celkom na svojej pozícii, Checo je úplne mimo svojho postu, McLareny sú zas neznáma premenná. V Rakúsku boli silné, a rýchle sú aj tu.”

Súvisiace články