fb pixel
logo F1online.sk

Leclerca pripravila o prvý rad jazdecká chyba, Sainz cieli na pódium

Charles Leclerc
© Twitter/Ferrari
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík8. 7. 2023

Súčasná Formula 1 je veľmi zaujímavá… od druhého miesta nižšie. Potvrdila to aj náročná kvalifikácia v Silverstone, ktorá priniesla množstvo prekvapení a skvelých výkonov. Ferrari po neľahkom piatku predviedlo „zlatý štandard“, nešokovalo, ale ani nesklamalo. Hodina pravdy nastane pre Ferrari až v nedeľu, ktorá bude skvelým meradlom pretekového tempa a degradácie pneumatík, teda dvoch najväčších slabín Scuderie.

Štvrté a piate miesto síce nie je najlepší kvalifikačný výsledok tímu v tejto sezóne, ale kto očakával dva McLareny v najlepšej trojke? Charles Leclerc mal veľmi náročný piatok, keď vynechal druhý tréning, ale napriek tomu dokázal v kvalifikácii opäť poraziť (aj keď veľmi tesne) svojho tímového kolegu.

„Q1 a Q2 boli z mojej strany dobré vzhľadom na to, ako veľmi som sa v podobných podmienkach trápil niekoľko posledných víkendov. Cítil som sa dobre a zdá sa, že tvrdá práca z posledných dní a týždňov sa konečne vypláca,“ povedal po skončení kvalifikácie Leclerc.

„Moje kolo v Q3 však nebolo úplne podľa mojich predstáv, v pätnástej zákrute som bol trochu široký a dostal sa na mokrejšiu časť trate. Stratil som trochu priľnavosti a zároveň dosť času, ktorý by mi pravdepodobne stačil na štart z prvého radu, ale je prekvapujúce vidieť taký rýchly McLaren. Je to však pekné a myslím si, že je to medzi nami veľmi vyrovnané, takže nás čakajú zaujímavé preteky,“ dodal Leclerc.

Ako sme už uviedli, odpoveď na najdôležitejšiu otázku nás ešte len čaká. Pre monackého pretekára budú nedeľné preteky ešte náročnejšie, pretože vynechal celý druhý tréning. „Nemám žiadne dáta, pretože som nemohol vyskúšať žiadne pretekové simulácie v druhom tréningu. Nie je to ideálna situácia, ale myslím si, že od toho piatkového problému sa nám podarilo maximalizovať naše úsilie. Sme na tom dobre, takže v nedeľu je možné všetko,“ povedal Leclerc.

Napriek jazdeckej chybe v poslednom kole a poruche v druhom voľnom tréningu sa nedokázal Charlesov tímový kolega Carlos Sainz dostať pred neho, aj keď zaostal len o dvanásť tisícin sekundy. Španiel sa však nezdal byť po kvalifikácii príliš nespokojný.

„Pokiaľ ide o pocit v aute, nebola to zlá kvalifikácia. Možno dva McLareny pred nami sú trochu prekvapenie, ale určite im dnes nechýbala rýchlosť. Náš výsledok a naša výkonnosť viac-menej naplnili očakávania, aj keď podmienky boli pre nás trochu zložité,“ povedal Sainz.

Ten tu v minulom roku dokázal zvíťaziť a tiež štartoval z pole position. V nedeľu určite nebude najväčším favoritom, pričom bude mať čo robiť, aby sa pri problémoch Ferrari v pretekovom tempe neprepadol ešte nižšie.

„Samozrejme, dúfam, že by som to mohol zopakovať, ale sme o sedem alebo osem desatín pomalší než Red Bull, takže za normálnych okolností to bude náročné. Musíme sa sústrediť na McLaren a pokúsiť sa ich poraziť, ale tiež na Mercedes, ktorý sa v piatok zdal byť oveľa rýchlejší než my. Budeme naháňať McLaren a Mercedes bude naháňať nás, takže by to mali byť dosť vzrušujúce preteky,“ povedal španielsky pretekár.