fb pixel
logo F1online.sk

Zablokujú vás a ešte vám k tomu vymažú čas, sťažuje sa Pérez na „nesprávny systém“

Sergio Pérez
© Red Bull Content Pool
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík30. 6. 2023

Keď Sergio Pérez v druhej polovici Veľkej ceny Miami stratil vedenie a nakoniec aj prehral súboj s Maxom Verstappenom, nikto netušil, akým významným míľnikom sezóny 2023 bude táto udalosť. Holandský pretekár odvtedy nepustil vedenie v pretekoch z rúk, kým jeho tímovému kolegovi sa celá sezóna prakticky rozplynula pred očami.

Po prehre v Miami prišla chyba v kvalifikácii v Monaku, nevydarená Q2 v Španielsku, nevydarená Q2 v Kanade a ďalším klincom do Mexičanovej rakvy sa stali rakúske traťové limity. Pérez nedokázal v druhej časti kvalifikácie na Red Bull Ringu zapísať jediný platný čas. Všetky tri mu komisári zmazali. Aj keď nie zakaždým na tom získal, je zrejmé, že zo situácie môže obviňovať v prvom rade seba.

Napriek tomu Pérez trochu doplatil na medzery, ktoré má súčasný systém pri dohliadaní nad traťovými limitmi. Napríklad v záverečnom pokuse pri prekročení bielej čiary stratil čas, ale riaditeľstvo pretekov bolo nekompromisné.

„Bolo to trochu zmätočné, pretože informácia od inžiniera v nájazde do desiatej zákruty bola nezrozumiteľná. Z ničoho nič sa tam predo mnou zjavil Albon a auto nechcelo zatočiť,“ povedal po skončení kvalifikácie Sergio Pérez.

„Nedokázal som zastaviť monopost a stratil som tam desatinu alebo aj viac. Komisári však neboli ochotní aspoň zvážiť, že som bol zablokovaný súperom predo mnou.“

„Predstavte si to, ste v závere dobrého kola, z ničoho nič vás zablokujú a ešte vás za to aj potrestajú vymazaním času. Tento systém je nesprávne nastavený,“ povedal frustrovaný Pérez.

„V pretekoch sa z toho pokúsime dostať, ale je frustrujúce, že nemáme zavedený dostatočne dobrý systém a nedokážeme vziať do úvahy, že sa stalo niečo také,“ dodal.

Mexičan sa v sobotu stal prvým pilotom Red Bullu od Davida Coultharda, ktorý nedokázal postúpiť do Q3 štyrikrát za sebou. Takýto „zápis“ si určite neželal.

Súvisiace články