fb pixel
logo F1online.sk

McLaren sa dvíha. Norris si v novom aute trúfal na ešte lepší výsledok

Lando Norris, McLaren zozadu
© Filip Škripko
Milan Kubala
Milan Kubala30. 6. 2023

Lando Norris dosiahol viacero zo svojich najväčších kariérnych úspechov práve v rakúskom Spielbergu. K našim západným susedom preto prichádzal s úsmevom na tvári, ktorý ani v piatok nedokázal zmazať zo svojej tváre. Ukázalo sa totiž, že vylepšený McLaren MCL60 funguje skvele.

Britská stajňa urýchlila nasadenie noviniek, a tak sa na Red Bull Ringu tešil z nových komponentov len Lando Norris. A využil ich takmer dokonale. V kvalifikácii sa bez väčších problémov dostal až do tretej časti, v ktorej obsadil konečné štvrté miesto.

Po strastiplnom úvode do ročníka je to veľká vzpruha pre celý tím. “Som veľmi šťastný. Chlapci odviedli dobrú robotu, že všetky diely pripravili už na tento víkend. A okamžite sa to vyplatilo!” radoval sa Lando Norris počas rozhovoru s reportérmi Sky Sports F1.

Dobre naladený sa následne ospravedlnil za svoju strapatú hrivu, ale aj za to, že nedokázal predbehnúť svojho exkolegu. “Od začiatku do konca to bol dobrý deň, hoci ráno sme mali pár problémov, a tak sme mali k dispozícii ešte menej času na jazdenie. Dostať sa však takto vysoko s autom, ktoré je v podstate nové, a takto ho nastaviť… Chlapci podali skvelý výkon, že nám toto umožnili dosiahnuť.”

“Mám štvrté miesto, ale ako jazdec sa posťažujem, pretože som mohol byť tretí,” zahromžil si rodák z Bristolu, ktorý vraj nezvládol optimálne poslednú zákrutu, hoci na opakovaných záberoch sa zdal byť jeho prejazd v poriadku. “Posledná zákruta je veľmi zradná, je náročné sa v nej do toho oprieť. Na vjazde ste na obrubníku, čo dosť znervózňuje vaše auto. Trochu som netrafil apex. Ak ho netrafíte, už to nezachránite. Nevyzerá to tak, akoby som spravil chybu, ale zanechal som tam možno desatinku, možno poldruha desatinky. Malo to obrovský dopad a ja som za to zaplatil.”

Zvyšok kola však Landovi padol ako uliaty a vo viacerých úsekoch vyšperkoval svoju jazdu v závere Q3. Vylepšovanie osobných maxím ho bavilo, no najmä prejazdy rýchlymi zákrutami 6 a 7.

“Celkom dobre pasujú k môjmu jazdeckému štýlu. Najsilnejší som azda v rýchlych zákrutách. Možno to bude znieť egoisticky, ale toto bola moja silná stránka v porovnaní s každým tímovým kolegom, v porovnaní s Carlosom aj Danielom,” vysvetľoval štvrtý muž piatkového programu v Rakúsku. “Tu je dosť rýchlych zákrut, kde do toho musíte vletieť a nájsť limity. A okrem toho sú tu tvrdé brzdenia. Keď som v efjednotke začínal, tak asi neboli mojou najsilnejšou stránkou, ale dokázal som z toho spraviť svoju prednosť. Nuž a to je prakticky všetko, čo na tomto okruhu máme: tri tvrdé brzdenia a štyri rýchle zákruty.”

“Trať mi vyhovuje. Cítim sa tu sebavedomo a ľahko sa mi hľadajú limity. Potvrdzuje to aj fakt, že na tomto okruhu som bol najúspešnejší,” pripomenul svoje pódiá z rokov 2020 a 2021.

Oscar Piastri nepostúpil do tretej časti kvalifikácie. Austrálčan totiž spravil chybu, prešiel cez bielu čiaru a komisári mu zmazali postupový čas 1:05,213. Presného porovnania jeho a Landa Norrisa sme sa teda v Q3 nedočkali. Nevieme teda ani exaktne povedať, o koľko desatín sekundy bolo rýchlejšie nové auto od starého.

Norris pocítil novinky na monoposte. “Bolo to slušné. Ešte nepoznám presné čísla a údaje, ale toto bol rozhodne krok vpred. Niektoré veci sa zlepšili a na istých úsekoch viac dôverujem svojmu monopostu. Nezmenilo sa všetko, charakteristiky auta sa o toľko nezlepšili, no ani sme nečakali, že to bude zrovna gigantický posun, ale že sa zlepšíme vo všetkých smeroch. Tak sa aj stalo. Dnes sme sa zlepšili.”

“Sme síce na kratšom okruhu, ktorý na nás vrhá lepšie svetlo, ale aj keby sme našu stratu zdvojnásobili, stratili by sme polovicu sekundy. Aj to by nás potešilo,” volí optiku realistu pilot McLarenu.

Na jasný rozsudok si chce ešte počkať. “Táto trať nám vždy vyhovovala, takže nechcem predbiehať a tvrdiť, aké je všetko úžasné. Na to si počkám do Silverstonu. Tím podal dobrý výkon, že sme spravili taký krok. Teraz je na mne, aby som to v nedeľu premenil na body.”

Súvisiace články