fb pixel
logo F1online.sk

Skutočný progres ešte len uvidíte, sľubuje Hamilton

Lewis Hamilton
© LAT Images/Mercedes
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík30. 6. 2023

Od nekončiaceho trápenia v minulom roku po veľké nadšenie v novej sezóne. Mercedes používa od Veľkej ceny Monaka rozšírené bočnice a nadšenie v garáži tohto tímu narastá. Zvlášť v rétorike Lewisa Hamiltona vidieť, že pri pomyslení na nasledujúce týždne srší optimizmom.

Dvojité pódium v Barcelone, tretie miesto v Kanade a posun na celkové druhé miesto Pohára konštruktérov nabili Mercedes optimizmom. Inžinieri v Brackley pristúpili k zmene konceptu monopostu, čo prinieslo okamžité zlepšenie nielen výkonnosti na trati, ale aj nálady v garáži.

Pilot stajne Lewis Hamilton sa pred novinármi v Rakúsku zastrájal, že to najlepšie ešte len príde. Mercedes vraj po zmene koncepcie začal objavovať skutočné pokroky a tie budú v nasledujúcich mesiacoch neprehliadnuteľné.

„V minulom roku sme na auto nasadili množstvo vylepšení – a skutočne sme pokročili –, ale zistili sme, že s touto generáciou monopostov nie je jednoduché zvyšovať výkonnosť,“ povedal Hamilton. „Vo veternom tuneli to vyzeralo, že sme urobili veľký pokrok, ale auto na trati viac poskakovalo.“

„Až v tomto roku sme vykonali zmeny, ktoré monopost skutočne zlepšili bez dodatočného poskakovania. Urobili sme krok vpred, ale nemyslím si, že sa nám podarilo nasmerovať túto loď úplne správnym smerom; podľa mňa ešte stále zatáčame.“

„V nasledujúcich mesiacoch urobíme skutočný progres, čo je vzrušujúce sledovať. V kokpite hneď cítite oveľa viac sebadôvery a cítite sa viac ako v pretekárskom aute,“ dodal Hamilton.

Práve sebadôvera je kľúčová a vo vylepšenom monoposte jej mohol sedemnásobný majster sveta nabrať oveľa viac ako so starým konceptom. „Je to nesmierne dôležité. Musíte mať istotu, že v zákrute pri rýchlosti 250 kilometrov za hodinu zostane auto pri vás. Vlaňajší monopost bol dosť zlomyseľný – videli ste, akú nehodu som mal tu v Rakúsku v minulom roku –, takže to vás automaticky spomalí a nedokážete sa dostať na hranu,“ hovorí Hamilton.

„Vydali sme sa však novým smerom, čo mi umožňuje nabrať viac sebadôvery a tlačiť auto na limit, ale stále som sa tam nedostal, takže ešte nás čakajú nejaké zmeny,“ dodal Lewis.