fb pixel
logo F1online.sk

Verstappen reaguje na Hamiltona: Život je nefér, nielen Formula 1

Max Verstappen
© Getty Images/RB Content Pool
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík29. 6. 2023

Potrebuje Formula 1 ďalšiu zmenu pravidiel? Športových alebo technických? Podľa Lewisa Hamiltona áno. Britský šampión prišiel do Rakúska so zaujímavým nápadom, ako raz a navždy skoncovať s akoukoľvek formou dominancie vo Formule 1. Na „základe vlastnej skúsenosti“ usúdil, že by sa v rámci férovosti mal stanoviť jednotný termín pre spustenie vývoja monopostu na nasledujúcu sezónu. Asi neprekvapí, že Max Verstappen tento nápad nepodporil.

Red Bull vyhral 25 z posledných 30 pretekov. Taká výrazná dominancia nie je vo Formule 1 častá, ale napriek tomu nemusíme pri hľadaní podobného príkladu ísť ďaleko do minulosti. Mercedes vyhral medzi rokmi 2014 a 2016 51 z 59 veľkých cien. Medzi rokmi 2019 a 2020 zas vyhral 28 z 38 pretekov. Napriek tomu dostal Lewis takýto nápad až v roku 2023, keď vo Formule 1 vládne Red Bull.

„Za sedemnásť rokov, čo som vo Formule 1, aj za dobu pred mojím príchodom, sledujeme obdobia dominancie jedného tímu a tento trend pokračuje,“ povedal Hamilton, ktorý o tomto probléme hovoril najprv pred mikrofónmi televízie Sky, potom aj pred ďalšími zástupcami médií.

„Ja som mal to šťastie, že som bol súčasťou jednej takejto éry. Teraz má to šťastie Max a týmto tempom to bude pokračovať aj naďalej. Nemyslím si, že Formula 1 niečo také potrebuje.“

„Z vlastnej skúsenosti hovorím, že keď máte stobodový náskok, tak nemusíte pokračovať v usilovnom vývoji a môžete skôr presmerovať svoje úsilie na ďalší rok,” povedal Hamilton, ktorý predtým pre Sky tvrdil, že s Mercedesom „nikdy nezačali s vývojom nového auta tak skoro“ ako teraz Red Bull.

„Keby však pre každého platil rovnaký termín – nech by bol akýkoľvek –, kedy môže začať s vývojom nového auta, tak by nikto nezískal náskok a bol by to skutočný krátkodobý súboj pri vývoji nového auta,“ myslí si Hamilton, podľa ktorého sa „niečo musí zmeniť“, pričom ako príklad používa aj dominanciu Mercedesu.

„Keď sme vyhrávali, mohli sme začať s vývojom nového auta skôr než ostatní. Potom sú tu tímy, ktoré neboli konkurencieschopné, takže sa jednoducho neobťažovali pracovať na súčasnom monoposte. Keď sa pozriete na tím Brawn, tak tí sa od začiatku plne sústredili na nové auto a všetkých porazili. To by sa podľa mňa nemalo stávať, ale posúďte vy,“ dodal Hamilton.

Toto jeho pojednanie neurobilo veľký dojem na Maxa Verstappena, ktorý však nevyzeral, že sa bude obťažovať nad týmto nápadom aspoň premýšľať. Reagoval stručne.

„Celý život je nefér, nielen Formula 1,“ vyhlásil Verstappen. „Veľa vecí v živote je nespravodlivých a my sa s tým jednoducho musíme naučiť žiť.“