fb pixel
logo F1online.sk

Hamilton na zastavenie Red Bullu navrhuje FIA zmenu pravidiel

Max Verstappen, Lewis Hamilton
© Getty Images/RB Content Pool
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík29. 6. 2023

Dominancia Red Bullu by mohla nudiť fanúšikov F1, tento výrok Lewisa Hamiltona je dnes už súčasťou folklóru v najvyššej motoristickej triede. Po desiatich rokoch – väčšinu z nich sme strávili sledovaním dominancie Mercedesu – sme sa oblúkom vrátili opäť na začiatok a sedemnásobný majster sveta navrhol Medzinárodnej automobilovej federácii zmenu pravidiel, ktorá môže zvyšku tímov uľahčiť zlikvidovať náskok Red Bullu.

Lewis Hamilton asi médiá príliš nečíta, ostatne určite má na práci dôležitejšie veci, ale aj jeho šéf Toto Wolff pred pár týždňami rezolútne odmietol zásah do pravidiel spôsobom, ktorý by pomohol súperom dotiahnuť dominantný Red Bull.

Nikde síce nie je napísané, že Wolff nebojuje ako lev za zmenu pravidiel v zákulisí a na verejností sa prezentuje v celkom odlišnom svetle, ale aj šéf Mercedesu si uvedomuje, že podobné zásahy nie sú v súlade s pravým športovým duchom.

Je to už také tradičné formulové pokrytectvo, keď ako líder žiadate od FIA stabilizáciu technických pravidiel a ako porazený chcete rýchlu a zásadnú zmenu; presne ako to pred novinármi v Rakúsku ukázal Lewis Hamilton.

„Naše auto sa posúva správnym smerom a myslím si, že niekedy na konci sezóny sa nám pravdepodobne podarí dohnať Red Bull,“ povedal sedemnásobný majster sveta pre televíziu Sky.

„Skutočným dôvodom je však zrejme skutočnosť, že Red Bull sa sústredí na budúci rok. Majú taký náskok, že na tohtoročnom aute už nemusia nič meniť.“

„Podľa mňa by FIA mala stanoviť nejaký čas, kedy môžu všetci začať s vývojom na budúci rok, napríklad až 1. augusta môže každý spustiť vývoj nového auta a nikto na začiatku novej sezóny nebude vo výhode,“ prehlásil Hamilton.

„Takto by to dávalo väčší zmysel a nestane sa, že ak na začiatku sezóny máte zlé auto, tak si jednoducho poviete: ‚Nebudem sa obťažovať vývojom tohto monopostu a investujem všetky zdroje do budúcoročného vývoja, čím získam výhodu.‘“

„My sme nikdy nezačali s vývojom nového auta tak skoro. Musí sa to zmeniť, pretože takto umožňujete udržanie dominancie jedného tímu. Presne to isté robilo Ferrari, keď malo v minulosti prevahu, rovnako tak Red Bull so Sebastianom Vettelom. Mohli začať s vývojom skôr a vďaka tomu sa udržali vpredu,“ dodal Hamilton.

Súvisiace články