logo F1online.skF1online.sk

Šialený tretí tréning priniesol dve červené vlajky, záverečný chaos a najrýchlejší čas Piastriho

Setgio Pérez
© FOM
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík18. 5. 2024

Očakávania boli veľké. Chaotický piatok hodili tímy za hlavu, zmenili nastavenie a v sobotu začali od nuly. Titulky však po treťom tréningu nepatria najrýchlejším časom, ale záverečnému šialenstvu. Po dvoch červených vlajkách takmer došlo k ďalším nehodám. Vo finále sme tak radi, že sa nič zlé nestalo.

Poďme však postupne. Ferrari a McLaren od úvodu tréningu potvrdzovali svoju piatkovú formu. V oveľa lepšom svetle sa ukázal aj Red Bull, ktorý od počiatku držal krok s dvoma najrýchlejšími tímami. Zdalo sa, že monoposty sú veľmi vyrovnané a tešili sme sa na záverečné rozuzlenie, keď všetci obujú čerstvé softy a pustia sa do toho.

Druhá polovica tréningu sa však zmenila na chaos. Asi 34 minút pred koncom sa v zákrute Rivazza roztočil Fernando Alonso a jeho Aston Martin doputoval až do bariéry. Španielsky pretekár vystúpil z auta bez problémov, ale na jeho monoposte sa ukázalo viacero nepríjemných poškodení v zadnej časti.

Tréning zakrátko pokračoval a atmosféra začala hustnúť asi deväť minút pred koncom. Podľa očakávania nasadili takmer všetci čerstvé mäkké gumy a vydali sa na trať. Čakali sme, že dostaneme najlepšiu indikáciu skutočného tempa jednotlivých jazdcov. Ako prvý preťal cieľ George Russell, ktorý nevyzrel ani na časy Ferrari z úvodu tréningu a zakončil pomerne nevýrazný deň Mercedesu. Oscar Piastri vzápätí predviedol, čo dokáže McLaren, keď s náskokom pol sekundy vystrelil do čela.

V tom čase sa po okruhu hnali Verstappen, Norris, Leclerc, Sainz a ďalší. Patril medzi nich aj Sergio Pérez, ktorý však na Piastriho strácal po druhom sektore rovnú sekundu. Napriek nevydarenému kolu to prehnal v šikane Alta a skončil v bariére. Päť minút pred koncom tak zaviali červené vlajky a mysleli sme si, že tréning skončí predčasne.

Nestalo sa. Traťoví maršali rýchlo upratali havarovaný Red Bull a dve minúty pred koncom sa rozsvietila opäť zelená. A nastal chaos. Piloti Ferrari sa pretekali v prípravnom kole, Gasly v snahe urobiť si priestor takmer zastavil v apexe zákruty Rivazza a Piastri s Leclercom ho takmer nabrali, letiaci Kevin Magnussen v nájazde do Alty narazil za horizontom na dve pomaly idúce RB vedľa seba(!) a vyhol sa im takmer zázrakom prejazdom cez trávu. Pokusy všetkých pilotov tak boli skompromitované a nepoužiteľné.

Jediný trochu úplný čas zajazdil Lando Norris, ktorý obsadil druhé miesto za Piastrim. Piloti McLarenu a George Russell sú tak jediní, ktorí zajazdili svoje pokusy v úplnom závere na čerstvých softoch.

Program VC Emilia Romagna bude pokračovať kvalifikáciou od 16:00.

tables.undefined - VC 2024

logo McLaren
Lando Norris
logo McLaren
Oscar Piastri
logo Ferrari
Carlos Sainz
Pilot
1.
Oscar Piastri
2.
Lando Norris
3.
Carlos Sainz
4.
Charles Leclerc
5.
George Russell
6.
Max Verstappen
7.
Alex Albon
8.
Esteban Ocon
9.
Lance Stroll
10.
Nico Hülkenberg
11.
Daniel Ricciardo
12.
Sergio Pérez
13.
Júki Cunoda
14.
Valtteri Bottas
15.
Logan Sargeant
16.
Kevin Magnussen
17.
Lewis Hamilton
18.
Fernando Alonso
19.
Pierre Gasly
20.
Kuan-jü Čou

Live

Súvisiace články

Diskusia